o plemene
Vytlačiť
PDF

O plemene

O plemene

Plemeno Flat coated retriever (FCR) bolo obľúbené najmä v prvých desaťročiach 20.storočia. V období po prvej svetovej vojne takmer vyhynulo a dnes sa opäť dostáva do povedomia ľudí v západnej Európe. Má široké uplatnenie, využíva sa v poľovníctve, tiež ako pes vodiaci, asistenčný pre telesne postihnutých, spoločenský, či na vyhľadávanie drog a v neposlednej rade ako pes záchranársky.

 

Na vzniku Flat coated retrievera sa veľkou mierou podieľali setri, po ktorých flat zdedil vynikajúci nos, ich rýchlosť, temperament, telesný rámec a eleganciu v pohybe. Ďalšími predkami flatov sú predchodcovia dnešných Newfoundladských psov, St. John's labrador a vodní španieli. Po St. John's labradorovi zdedilo toto plemeno poslušnosť, chuť aportovať a obrovskú oddanosť k ľuďom. Sú teórie aj o tom, že FCR má v predkoch aj krv Škótskych ovčiakov.

Flat je poľovné plemeno, dokáže byť skvelým partnerom na poľovačkách. Poľovníci ocenia jeho kvalitný nos, radosť z prinášania a obrovskú chuť chodiť do vody aj v zime.  Ale nech  robí flatík čokoľvek, vždy svoju prácu miluje.

A čo nám môžu ponúknuť...
Oddanosť telom aj dušou až do konca svojho života. Občas nás naštartujú svojou  aktivitou,  sú to pôvodom poľovné psy a s touto úlohou sú absolútne stotožnení.  Sú to však tiež skvelí a citliví sprievodcovia handicapovaných detí či slepcov, záchranári, vyhľadávači drog , ale aj skvelí domáci spoločníci, ktorých si jednoducho musíte zamilovať. Majú úžasne citlivé nošteky. Ako prirodzeným aportérom im najviac vyhovuje pobyt v prírode. Flati milujú vodu v akejkoľvek podobe.  Nie sú to žiadni veľkí strážcovia domov,  svojim hrubým a hlasným štekotom však ohlásia každú návštevu, ktorú vzápätí od radosti vyoblizujú až po uši :o). Flat je vynikajúci spoločník rovnako pre aktívnych dospelých ľudí ako aj pre deti. Ak mu to dovolíte, bude Vás sprevádzať všade, kam sa pohnete. Má jemnú  povahu, hrubým zaobchádzaním by ste navždy zanechali šrám na jeho citlivej duši.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • čakaj ma
  • pátracia akcia Hlohovec 2010
  • simulácia prírodnej katastrofy lešť 2011
  • Szczyrk
  • Flat alias vydra riečna